MERE OM HR. SKÆG
Hr. Skæg fra DR's Ramasjang, er kendt af børn landet over som garant for et show der både indeholder uforglemmelig musik, en historie fuld af sjove og lærerige forviklinger og stor publikums-inddragelse.
Vidste du fx, at
Hr. Skæg og Roskilde Kongres- og Idrætscenter inviterer de mindste indenfor til et uforglemmeligt show spækket med både overraskelser og hemmeligheder. Og selvfølgelig med masser af sjov, spas og de allerbedste sange.
Hr. Skægs bedste ven Vinter har forberedt en kæmpe overraskelse til Hr. Skæg, med sang og musik og en stor gave. Alle er inviteret til at komme, for jo flere der er med, jo bedre. Vinter garanterer, at dagen bliver en dag som ingen glemmer.
Men ikke alt er som det skal være. Hr. Skæg har gennem hele sit liv båret på en stor hemmelighed. Han har noget vigtigt at fortælle, som han aldrig har sagt til nogen før. Noget, han frygter, kan koste ham alle hans venner.
Det bliver på alle måder en dag som ingen kommer til at glemme!
Hr. Skæg fra DR's Ramasjang, er kendt af børn landet over som garant for et show der både indeholder uforglemmelig musik, en historie fuld af sjove og lærerige forviklinger og stor publikums-inddragelse.
Vidste du fx, at
Hr. Skæg er en af de populære DR Ramasjang karakterer
Hr. Skæg blev årets æresjulemand ved Julemændenes verdenskongres i 2015
Hr. Skæg optræder ofte til live events som Cirkus Summarum samt koncerter
Et frimærke med Hr. Skæg udkom i 2013 og kostede otte kroner.
Hr. Skæg spilles af Mikkel Lomborg, som er en dansk musiker, pædagog og skuespiller
Er det muligt at parkere ved Roskilde Kongres- og Idrætscenter?
Roskilde Kongres- og Idrætscenter har 750 gratis parkeringspladser lige udenfor døren.
Kan jeg bytte eller returnere billetter til jeres koncerter, shows og foredrag?
Spørgsmål om billetter til foredrag, koncerter og shows skal rettes til arrangøren. Under det pågældende arrangement på hjemmesiden, kan du se, hvem der er arrangør af det pågældende arrangement. Som udgangspunkt får du selvfølgelig altid refunderet billetprisen i tilfælde af en aflysning - dog ikke eventuelle billetgebyrer.
Er der garderobe?
Vi har altid garderobe i forbindelse med foredrag, koncerter og shows. Bemærk dog, at den ikke altid er bemandet. Ved bemandet garderobe er prisen kr. 20,- pr. jakke, frakke eller taske. Ubemandet garderobe er gratis, men bruges på eget ansvar.
Kan jeg spise i restauranten før et show?
Vores restaurant tilbyder typisk en lækker, sæsonbestemt showmenu i forbindelse med vores arrangementer. Hold derfor øje, når du køber billet til vores koncerter, shows og foredrag. Du finder showmenuerne sammen med beskrivelserne af arrangementerne her på hjemmesiden. Vi anbefaler, at du bestiller i god tid for at sikre dig en plads.
Er det muligt at købe drikkevarer?
I forbindelse med foredrag, koncerter og shows åbner vi en bar uden for showsalen. Her kan du købe et udvalg af øl, vin og vand før showet samt i eventuelle pauser. Baren åbner typisk 1 time før showet, så kom bare i god tid. Du kan betale kontant, med dankort og via MobilePay.
Kan jeg få få en handicapledsager med gratis?
Til langt de fleste arrangementer kan handicappede gæster tage en ledsager med gratis mod fremvisning af gyldigt ledsagerkort. Du er altid velkommen til at kontakte billetudbyderen og forhøre dig om mulighederne i forbindelse med et konkret arrangement.