• DUO Hylder Shu Bi Dua 2026 3840 X 2068 Px

DUO HYLDER SHU-BI-DUA

LØRDAG 31. JANUAR 2026, KL. 20:30

520 - 565 KR.

+ gebyr

(nummererede siddepladser)

Køb billet Se aftenens showmenu

Tid

Lørdag d. 31. januar 2026
Kl. 20:30 - 22:00

(Dørene åbner kl. 19:30)

Sted

Sal A
Roskilde Kongres- og Idrætscenter
Møllehusvej 15
4000 Roskilde

750 gratis parkeringspladser

Arrangør

Gimle & Roskilde Kongres- og Idrætscenter

DEL OPLEVELSEN MED DINE VENNER

GIMLE OG ROSKILDE KONGRES- OG IDRÆTSCENTER PRÆSENTERER

DANMARKS UNDERHOLDNINGSORKESTER HYLDER SHU-BI-DUA

Danmarks mest folkekære band møder et af Nordens førende symfoniske orkestre, når Shu-bi-duas udødelige sange præsenteres i en ny, storslået indpakning.

Shu-bi-dua 2.0 består af tre af de originale medlemmer – Michael Hardinger, Jørgen Thorup og Kim Daugaard – der sammen med B-Joe Johansen, Flemming Olsen og Rasmus Schwenger bringer klassikerne til live.

 Fra satirisk rock til ørehængende pop – sangene, vi alle kan synge med på, løftes her af Danmarks Underholdningsorkester i et helt særligt koncertformat.

LYDEN AF DANMARK

”For mange mennesker er Shu-bi-dua selve lyden af Danmark. Deres sange synges rundt om Sankt Hans-bålet, i julestuerne og ved festbordene på tværs af generationer. Det er en ære at skabe en symfonisk klangbund for så elsket en del af dansk kultur”

– John Frandsen, adm. direktør, Danmarks Underholdningsorkester

Oplev hits som Fed Rock, Hvalen Hvalborg og mange flere – nu i et møde mellem nostalgi, humor og symfonisk storhed.

”Det har været et eventyr lige siden Bundesen og jeg indspillede ‘Fed Rock’ i 1973. Nu kulminerer det, når vi præsenterer de største hits bakket op af Danmarks Underholdningsorkester – det blir’ mit livs oplevelse”

– Michael Hardinger 

 

”Jeg har altid drømt om at synge foran et helt orkester med strygere og blæsere. At den drøm går i opfyldelse som forsanger i Shu-bi-dua overgår min vildeste fantasi”

– Jørgen Thorup

 

 ””Der kom en bus med et strygeorkester...“. Sådan lød det i 1977, hvor jeg steg på Shu-bi-dua-bussen. En fantastisk rejse, som musiker, komponist og arrangør. Det er en stor ære, nu at skulle præsentere sangene med DUO”

– Kim Daugaard

OPLEVELSER I DIN INDBAKKE

FAQ Spørgsmål og svar til arrangementer i Roskilde Kongrescenter FEST Tile Item 1 Large PC 1348 X 1440 Px

SPØRGSMÅL OG SVAR TIL OPLEVELSER

Er det muligt at parkere ved Roskilde Kongres- og Idrætscenter?

Ved besøg i Roskilde Kongres- og Idrætscenter, tilbyder vi 750 parkeringspladser, herunder 4 pladser til handicapparkering og 20 pladser til opladning af elbiler. Vores parkeringsfaciliteter er gratis og uden tidsbegrænsning. Ved større arrangementer kan der dog opleves øget efterspørgsel på parkering.


Vi opfordrer derfor til tidlig ankomst og samkørsel for at lette parkeringspresset. Dette er ikke kun godt for miljøet, men også en praktisk måde at sikre, at alle kommer frem til tiden.

Kan jeg bytte eller returnere billetter til jeres koncerter, shows og foredrag?

Spørgsmål om billetter til foredrag, koncerter og shows skal rettes til arrangøren. Under det pågældende arrangement på hjemmesiden, kan du se, hvem der er arrangør af det pågældende arrangement. Som udgangspunkt får du selvfølgelig altid refunderet billetprisen i tilfælde af en aflysning - dog ikke eventuelle billetgebyrer.

Er der garderobe?

Vi har altid garderobe i forbindelse med foredrag, koncerter og shows. Bemærk dog, at den ikke altid er bemandet. Ved bemandet garderobe vil der være en omkostning pr. enhed forbundet med at benytte garderoben. Ubemandet garderobe er gratis, men bruges på eget ansvar.

Kan jeg spise i restauranten før et show?

Vores restaurant tilbyder typisk en lækker, sæsonbestemt showmenu i forbindelse med vores arrangementer. Hold derfor øje, når du køber billet til vores koncerter, shows og foredrag – du finder showmenuerne sammen med beskrivelserne af arrangementerne her på hjemmesiden. Vi anbefaler, at du bestiller i god tid for at sikre dig en plads.


Som gæst kan du glæde dig til mad lavet fra bunden og med omtanke – vores restaurant bærer nemlig Det Økologiske Spisemærke i sølv (60-90 % økologi).


Til hverdag byder vi også indenfor i Café Gro, som ligger i foyeren. Her kan du nyde en kop kaffe, et let måltid eller en kage – ofte med økologiske råvarer og altid serveret i hyggelige rammer.

Er det muligt at købe drikkevarer?

I forbindelse med foredrag, koncerter og shows åbner vi en bar uden for showsalen. Her kan du købe et udvalg af øl, vin og vand før showet samt i eventuelle pauser. Baren åbner typisk 1 time før showet, så kom bare i god tid. Du kan betale kontant, med dankort og via MobilePay.

Kan jeg få få en handicapledsager med gratis?

Til langt de fleste arrangementer kan handicappede gæster tage en ledsager med gratis mod fremvisning af gyldigt ledsagerkort. Du er altid velkommen til at kontakte billetudbyderen og forhøre dig om mulighederne i forbindelse med et konkret arrangement.

Se alle vores spørgsmål og svar

MÅSKE KUNNE DU OGSÅ VÆRE INTERESSERET I